Uczniowie i nauczyciele SP 10 współtworzyli wystawę dot. Bolesława Prusa w Książnicy Karkonoskiej.

2019-05-24 14:01

W Książnicy Karkonoskiej w okresie od 01. kwietnia do maja 2019r. odbyła się wystawa pt. "BOLESŁAW PRUS - Pisarz (nie)znany", ekspozycja stu książek, rysunków, plakatów i przedmiotów poświęconych życiu i twórczości pisarza. Na wystawie można było obejrzeć m.in.:
- Zbiór książek opisujących życie, działalność społeczną i twórczość Bolesława Prusa, książki z lat 1913 - 2017.
- Zbiór pism, artykułów i wypowiedzi Bolesława Prusa, książki z lat 1935 - 1950.
- Archiwalne i kolekcjonerskie edycje książek Bolesława Prusa, książki z lat 1904 - 1956.
- Popularne wydania książek Bolesława Prusa, książki z lat 1969 - 2011.
- Książki z rodzaju fantastyki literackiej dotyczące powieści pt. "Lalka", audiobooki CD powieści Prusa oraz przykłady wydań obcojęzycznych, np. Faraon w jęz. niemieckim.
- Plakaty ilustrujące książki Bolesława Prusa przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik".
- Rysunki ilustrujące książki Bolesława Prusa przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10 w Jeleniej Górze przy wsparciu Pani U. Patronik.
- Figurki powiązane tematycznie z powieścią Faron, które samodzielnie opracowali i wydrukowali w technologii 3D uczniowie ZST "Mechanik".
- Przedmioty wystawione w gablotach, które są prywatnym zbiorem Pana Tomasza Balika - nauczyciela informatyki Szkoły Podstawowej Nr 10, ale także "prusologa" - popularyzatora życia i twórczości Bolesława Prusa.

Odbyły się także dwa wykłady biograficzno-historyczne dla uczniów jeleniogórskich szkół: wykład Pana Piotra Wilka dotyczył okresu życia pisarza i utraty niepodległości przez Polskę, wykład Pana Tomasza Balik dot. faktów z życia pisarza, w tym zaskakujące ciekawostki i wydarzenia, które ukazują niezwykłą postać i misje społeczną pisarza. Były to działania wspierające promocję talentów malarkich uczniów szkoły SP 10.